субота, 14. јун 2008.

UNIVERZIJADA BEOGRAD 2009

Beograd - najveće gradilište u jugoistočnoj Evropi

U Bloku 67, koje je namenjeno smeštaju učesnika Univerzijade, gradi se univezitetsko selo na 260.000 kvadratnih metara - „Grad u gradu” biće opremljen restoranima, bankom, poštom, prodavnicama…

Na Konferenciji Izvršnog komiteta Međunarodne univerzitetske sportske federacije (FISU), pripreme za Univerzijadu Beograd 2009. ocenjene su kao veoma uspešne. Džordž Kilijan, predsednik FISU-a, pozitivno je ocenio Izveštaj o napredovanju priprema, uz uverenje da će Beograd biti dostojan organizator ovog događaja svetskog ranga.

- U razgovorima koje sam vodio , uverio sam se ne samo u profesionalnost i organizacionu spremnost tima UB2009, nego i u kompletnu društvenu i državnu podršku organizovanju Univerzijade, istakao je Kilijan.

Do početka najvećeg sportskog događaja koji predstavlja značajan momenat za promociju naše zemlje u svetu, ostalo je nepunih godinu dana. Glavni grad Srbije biće domaćin više od 12.000 učesnika iz 170 zemalja. Za tu priliku biće izgrađeni brojni novi i rekonstruisani postojeći sportski objekti i prateća infrastruktura.

Radovi na Univerzitetskom selu u novobeogradskom Bloku 67, namenjenom smeštaju učesnika Univerzijade, napreduju tempom bržim od predviđenog. Po mišljenju stručnjaka, ovo je jedan od najvećih projekata u jugoistočnoj Evropi u oblasti građevinarstva u poslednjim decenijama.

Budući „grad u gradu” prostiraće se na površini od skoro 260.000 kvadratnih metara. Na šest građevinskih parcela površine 13,7 hektara biće izgrađena dva poslovna objekta, 14 poslovnih zgrada, šest podzemnih garaža i pristupne saobraćajnice sa kompetnom infrastrukturom. Vrednost ukupne investicije procenjuje se na više od 200 miliona evra.


Na gradilištu se nedeljno ugrađuje oko 5000 kubnih metara betona i 500 tona armature. Angažovano je 25 kranova i 1.700 građevinskih radnika i instalatera. Dinamika izgradnje je definisana na način da se konstrukcija jednog tipskog sprata, podiže u proseku za 14 do 20 dana, u zavisnosti od veličine objekta.

Prvi objekat biće zavšen u maju 2009. godine. U njemu če biti smešten menadžment Univerzijade, glavni centar za prijem i obuku volontera. Za vreme Igara, ovde će biti centar za transport, obavljaće se akreditovanje sportista, prijava i registracija delegacija. Objekat površine 13.500 kvadratnih metara, kako je planirano, biće završen za samo tri i po meseca.

Kada bude završeno, Univerzitetsko selo predstavljaće grad u gradu. Imaće svog gradonačelnika, menadžment, sistem snabdevanja, javno-komunalni servis, posebno obezbeđenje i restoran u kome će se služiti preko 60 hiljada obroka dnevno. Unutar sela nalaziće se banke, pošte, prodavnice, restorani, a njegovu atmosferu dodatno će obogatiti kulturno-zabavni program koji će organizovati domaćin – grad Beograd. Za uspešno funkcionisanje Univerzijade biće angažovano oko 3 000 volontera.

Samoubicu sa Brankovog mosta spasla hrabra manekenka

Vest da je lepa i mlada devojka, manekenka i nekadašnja mis Srbije i Crne Gore sprečila samoubicu u nameri da skoči sa Brankovog mosta, objavila je većina štampanih i elektronskih medija. Fotografije junakinje dana u lepršavoj letnjoj haljini, koja na mostu pregovara sa muškarcem koji je rešio da se ubije nakon bračne svađe, osvanule su na prvim stranama većine dnevnih novina.

S obzirom da pretnja skokom sa beogradskih mostova ovih dana nije novost, medije i javnost, izgleda, zainteresovali su specifičnosti ovog slučaja. Pre svega, činjenica da je pomoć pristigla od nepoznate osobe, koja se slučajno zatekla na mestu događaja, ali i podatak da je reč o mladoj, lepoj devojci, i to manekenki. Priča koja bi lako mogla da posluži kao tema budućeg holivudskog filma, imala je i hepi end.

Katarina je dogadjaj objasnila sledećim rečima:

- Ni sad ne znam zbog čega sam to rešila, kao da me je nešto jače od mene vodilo. Pri sredini mosta ugledala sam policiju i gospodina koji je stajao s druge strane ograde. Pogledala sam ga u oči i u momentu mi je sve bilo jasno. Upitala sam ga zašto to radi, život je lep, možda je samo ružan dan. Odgovorio je da ne zna i tad sam shvatila da me je prihvatio - priča Katarina.

„Vi ste tu zbog vaših duŽnosti, ona nije“

Između dvoje slučajnih poznanika u kritičnoj situaciji razvio se iskren i otvoren razgovor. Katarina je shvatila da čovek nije bolestan već emotivno ugrožen i da mu je neophodna pažnja. Pogotovo je, kaže, pogodio momenat kad je policiji rekao „Vi ste tu zbog vaših dužnosti, a ona nije“.

- Rekla sam čoveku: „U tvojim očima vidim da možeš više. Imaš dvoje dece i za njih treba da živiš. Verujem da ćeš preći na moju stranu“. On je zatim pozvao mene da pređem na njegovu, ali odgovorila sam da sam već na njegovoj strani, čim sam tu. Ključni momenat bio je kad sam ga pozvala na kafu i sok, i to da on časti. Pružila sam mu ruku i rekla da nije lepo da me pred tolikim ljudima odbije. Samo me je pogledao i pružio ruke, a ja sam ga zagrlila i čestitala na hrabrosti kojom je uspeo da prebrodi taj trenutak - priseća se Katarina.

Odgovor studenta hemije na pitanje „Da li je pakao egzoterman ili endoterman“

Ispitno pitanje sa fakulteta beogradskog Univerziteta bilo je posebno inpirativno za studenta koji se potrudio da interesantnim odgovorom zapanji svog profesora. Naime, na pitanje o suštini pakla, budući akademski građanin odgovorio je filozofskom raspravom, u koju je uključio i rešenje svog ljubavnog problema.

недеља, 1. јун 2008.

Opravdan gnev roditelja čija su deca poginula u zemljotresu





Potresne slike razornog zemljotresa koji je nedavno pogodio Kinu, jos uvek izazivaju pažnju svetske javnosti. Podatak da je u ovoj prirodnoj katastrofi poginuo veliki broj dece koja su, sudeci po najnovijim istraživanjima, nastradala zbog nebrige vlasti, izazivaju nevericu i bes.

Naime, službe zadužene za prosvetu i stambenu izgradnju trude se da gnevnim Kinezima odgovore na pitanja u vezi s pogibijom velikog broja dece u ovom zemljotresu. Vlada je saopštila da će istražiti zbog čega je u zemljotresu uništeno, čak 6.900 školskih učionica."Svi koji su odgovorni za nesolidnu gradnju škola biće strogo kažnjeni“.

Apokalipsa u kineskoj provinciji, 60.000 mrtvih




View Larger Map
U zemljotresu u provinciji Sečuan, na jugozapadu Kine, poginulo je oko 60.000 ljudi. Epicentar potresa snage 7,8 stepeni Rihterove skale bio je udaljen oko sto kilometara od glavnog grada pokrajine Čengdu.

Najteže je pogođena pokrajina Sečuan, kao i u susedne pokrajine.

vuksan iz peci

wikipedia

Библиографски детаљи за страну Манастир Ковиљ

Молимо да не заборавите да проверите тачну синтаксу која вам одговара. За детаљније савете, погледајте Библиографски детаљи.

danin slatkis

понедељак, 26. мај 2008.

Prijatelji moraju biti pored tebe, da odes i popijes pivo, ispricas se... Toliko o virtuelnoj komunikaciji

Kao početnik u korišćenju sajtova za društveno umrežavanje, ne samo da iz ličnog iskustva ne mogu da procenim kvalitet tako nastalih komunikacija, već se još uvek teško snalazim sa terminima kao što su aplikacija, poke…

Koliko sam do sad shvatila, na Facebook-u možeš doći u posed virtuelnih para, njima kupiti kućnog ljubimca, nekretnine, čak i prijatelja!!! Neki od članova ove “asocijacije” imaju gomile aplikacija.

Šta li rade sa njima, koliko im vremena treba da odrade zadatke i ispune obaveze, zalivajući biljke, hraneći kućne ljubimce, kupujući i prodajući prijatelje? Šta im ostaje za realan život? Kada bolje razmislim, teorija o novootkrivenoj bolesti – prokrastinaciji (oblik ponašanja za koji je karakteristično odlaganje akcija i zadataka za kasnije) i nije tako nerealna.


Prelepa plavuša, Tamara Pajkić, u svom web dnevniku čiji naziv potkrepljuje portret, ali još više deo fotografije na kojoj se naslućuje deo satenske posteljine i zlatna štikla, cvrkuće o Facebooku kao o novoj igrački koja joj služi da ubije vreme.

Naravno, njene čari izbijaju u prvi plan, pa uskoro dobija i ponudu za udaju. Da je kojim slucajem tu poruku poslao neko meni blizak, da imam, na primer sina, rekla bih mu da otvori “četvoro” očiju, da se ne peca tako lako!

Evo šta, između ostalog kaže Tamarica:

“Onda sam saznala za Facebook koji mi se baš dopao, to sam i tražila, pravo mesto za skraćivanje vremena na poslu. Sada svi kupci kojima odgovaram misle da ja nešto tražim na kompjuteru u vezi njihovog pitanja, pomisle kako sam vredna, šef oduševljen a ja se zezam na Facebook-u i dopisujem sa ljudima, dodajem nove prijatelje u profil, pišem tekstove za blog i šta sve ne :) pomisliće neko ko me ne zna da sam zavisnik, ali baš me briga :) meni vreme leti, neko mi je rekao kako mi je hobi vraćanje ugleda plavušama :)

Nekada kada sam na Facebook-u imam osećaj da ljudi koji mi prilaze za šalter i oni koji prolaze okolo pomisle “vidi ovu malu kako je pametna i vredna, a radi i na računaru” :) Tako da je ovo još jedan plus za moj posao, možda dobijem i povišicu :)”.

Na jednoj od diskusija na Internetu upoznala sam se sa mišljenjima mladih koji su i najmerodavniji da daju svoj sud o virtuelnoj komunikaciji.

"Eh, to je nesto sto nikad ne mozes da znas na cemu si...imam jako lepa i kvalitetna prijateljstva, ali takodje i mnogo budala sam upoznala (sto zenskih, sto muskih)....jer dok ne stisnes ruku coveku i ne pogledas ga u oci, nikad nisi nacisto..bar ja tako gledam u vecini slucajeva - cast izuzecima koje obozavam iako ih nisam videla, al to je samo pitanje dana...jednostavno, mnoga se pokazu kao laz, ali iskreno vise sam imala dobrih iskustava, nego losih i imam prijatelje sa kojima se vec godinama druzim i koje obozavam...

Za zensko je mozda presudno da se u samom startu rasciste odnosi - na drugarskoj osnovi i onda je mnogo lakse! Nikada se nisam nalazila sa likovima koji su me starotvali, vec samo sa onima koji su krajnje ortacki pristupili i tako se nikad nisam za*ebala...odemo negde na pivo i bude nam fenomenalno...to drustvo se vremenom povecavalo i jako sam zadovolljna ljudima koji su ostali oko mene!

Učesnik u diskusiji sa interesantnim nadimkom „diplomirani duduk“ nadovezuje se na Anin post rečima: Isto kao i svakodnevnom životu!
Zaista ne vidim razliku da li sam nekoga upoznao u parku, kafani, na svadbi ili na Internetu! Svuda nailaziš na različite osobe!

"Razbarušena buva" je dodala:

“Posle 5 godina na netu..mogu da kazem da su moja iskustva samo pozitivna. Upoznah zaista mnogo ljudi (skoro da sam sigurna da je broj trotzifren), a sa njih desetak se vidjam skoro svakodnevno, vetj godinama. Sa dvoje ostvarih takav kontakt da bi, rech "obozavam" ih..bila preslaba, i to traje vetj 5 god.

Delimo, oslanjamo se jedni na druge, poshtujemo se, kritikujemo, plachemo zajedno, smejemo se.. Tu smo..na desnom ramenu jedni drugima...:o} Jedan je Bojan, osoba koju dozivljavam kao rodjenog brata, a drugo bitje je Duka (Dubravka, iliti tandrrrrrcak), i ako..ikad u zivotu budem imala dete, volela bih da bude kao ona, ni mrvitzu drugachija..ni mrvitzu.. I nije ostalo samo "na netu", nego se sa istog preselilo u stvarnost.


A kako se prepoznamo..pa po slichnosti dushe i karaktera. (Nebitno kog su pola!!)” Iskustva su definitivno različita. Među onima koji su racionalni i kao takvi umeju da podele mudar savet je i Sparrow koji kaže: -Sve zavisi od tvoje procene. tj koliko umes da procenis coveka.

Ako umes, desice ti se samo dobra poznanstva i naletaces na ok ljude sa kojima se jednog dana mozda i licno upoznas, ali ako ne budes umela da procenis desice ti se i ta losa poznanstva iz kojih ces moci da naucis kakav covek ne treba da bude i ne treba se upustati u konflikte sa takvim ljudima vec samo se mirno povuci i zivot ide dalje..........“

Trezveni, tridesetogodišnji Aleksa je kategoričan:

Ma kakvo prijateljstvo na netu.... Na net dolazis da odigras igricu kada si kuci i dosadno ti...izjutra vikendom da uz kafu procitas novine ili preko radne sedmice da ubijas vremena na poslu. Naravno, za nas koji smo napolju spravice kao msn sluze i za odrzavanje kontakta sa starim prijateljima/familijom A prijatelji moraju biti pored tebe, da odes i popijes pivo, ispricas se...

"Ne palim se na prijateljstva sa neta sto ne znaci da mi neko ne mzoe biti simpa i da se ne bih javio kada sam u gradu te osobe da odemo na pice...ali neka "jaka" online prijateljstva su mi smesna Sto se tice prijatelja .. imao sam par prilika da jednostavno se razocaram u osobu do te mere da mi je bilo krivo sto sam uopste i provodio vreme pricajuci sa tom istom osobom", zaključio je Aleksa.

субота, 24. мај 2008.

Facebook i Myspace: Biti ili ne biti, pitanje je sad

S obzirom da se prvi put srećem sa sajtovima za društveno umrežavanje i da mi je u glavi poveća zbrka, pre svega, kakva je svrha upoznavanja sa ovim alatom, potražila sam na Internetu stavove korisnika Facebook-a i Myspace-a.

Izdvojila bih mišljenje objavljeno na popularnom blogu b92. " Popularnost Facebooka u Beogradu mi je zanimljiva, jer je već krenulo prilikom upoznavanja: "Jel imaš Facebook?" ili "Nađi me na Facebooku" :)

Merriam Webster je u izboru za reč 2007. 'facebook', kao glagol koji označava dodavanje prijatelja na listu, stavio na drugo mesto.

Naravno, Facebook omogoćuva i upoznavanje novih ljudi pa je to još jedna od njegovih prednosti i uzrok toliko velike popularnosti. Za razliku od sličnog sajta (MySpace.com), Facebook deluje dosta prijatnije i ozbiljnije, ističe ovaj bloger.

Posebno mi se dopalo ovo zapažanje korisnika Facebooka: "

Na Facebooku je moguće napraviti grupu oko neke teme i pozvati ljude da se učlane u grupu... To je pred predsedničke izbore postalo popularno, ali ja mislim da je najveću popularnost na srpskom Webu doživelo za vreme ovih divljanja po Beogradu...

Ovo je najbolje!!!

"Napravljene su grupe kao što su: ''ALO BRE, NE LOMITE NAM BEOGRAD!!!!!!!!!!!'' , da bi grupu na kraju preuzeli oni koji su to radili i stavili ''Ne lomite nam Beograd ali Americku ambasadu spalite do temelja:)))) VEC JESMO!!!!''.

Grupa ima čak 8437 članova (jedna od najbrojnijih srpskih grupa), od kojih verovatno 95 odsto ne znaju da je grupa promenila temu.. Eto sada ako ste već član te grupe da znate i da izađete iz nje"!


Doktori nas, naravno, plaše boleštinama koje izaziva zavisnost od Interneta . Između ostalog, na blogu "Psihologija" navodi se da sajtovi za društveno umrežavanje mogu izazvati prokrastinaciju!!!

Ova opasna bolest u stvari znači sledeće:

"Prokrastinacija je oblik ponašanja za koji je karakteristično odlaganje akcija i zadataka za kasnije. Psiholozi često pominju prokrastinaciju kao mehanizam pomoću kojeg se ljudi nose sa anksioznošću vezanom sa otpočinjanje ili završavanje posla.

Prokrastinacija može dovesti do stresa, osećaja krivice, gubitka lične produktivnosti, stvaranja krize i pojave negodovanja od strane drugih zbog neispunjavanja odgovornosti i obaveza.

Ovo upozenje, valjda, trebalo bi da me odvrati od postavljanja profila.

Moju pretpostavku da ovakvi sajtovi najčešće služe za "muvanje" potvrdio je Dinke na blogu "Savršena". On kaže:

"Ja sam facebook account zatvorio pa ponovo nedavno otvorio, no i dalje ne kapiram njegov uspeh. Sinoc sam bas to komentarisao do sam pricao face to face sa ortacima dok smo uz par piva merkali neke devojcice :). Ovo kazem jer verovatno veliki procenat ljudi SN sajtove (ukljucujuci i FB) koristi iskljucivo za moovanje".

Pretpostavljam da Facebook ima dobrih i korisnih stvari, ali ovo je potpuna glupost. Koliko sam razumela, ovde se može preuzeti aplikacija kojom se stiče virtuelni kućni ljubimac. To me je podsetilo na kompjutersku igračku "tamaguči" za kojom su pre desetak godina deca izgubila glavu. Elem, devojka sa bloga "Savršena" se hvali:

"Imala sam svog kucnog ljubimca majmuna Cicija. :) I tako sam ga u pocetku hranila a onda je to pocelo da me smara pa je on bio sve mrzovoljniji, i gubio je u trkama sa drugim kucnim ljubmcima. Resila sam da ga pustim da odskakuce. :) Mada mi je bio stvarno drag ali vreme je da ode. :)".

Na sajtu Vukalija, bilo mi je simpatično mišljenje nekoliko učenika koji Myspace opisuju kao:

  • Razlog zbog kojeg vecito prsne konekcija u kabinetu informatike,jer se sve ziljave p**** odmah zakace da vide da li su im *cirokana* momci koji voze audiQ7 prokomentarisali slike sa sinocnje zurke u Stefan Braunu.Naravno onda profesorka popizdi pa su sanse da do kraja bloka opikas neki Icy Tower ili fliper svedene na nulu".
  • Mesto na kome cela 13.BGGIM provodi 25 sati dnevno, šaljući comment-e "drugarima" iz susednih odeljenja kojima se ne javljaju u hodniku
  • kada se uslikas mobilnim telefonom u ogledalu, odes na myspace i okacis da svi vide..
  • to je mesto na internetu gde se gadne ribe dopisuju i uporno govore jedna drugoj kako su slatke i kako su dobro ispale na svakoj slici.. gadure raspale
Naravno, ovo je samo skup nasumično izabranih mišljenja o sajtovima za društveno umrežavanje. Konačna odluka o fenomenu koji je osvojio svet, trebala bi da se donese na osnovu ličnog iskustva.

Luksuz na kineski način

Najava: Iz dana u dan, Kina doživljava velike promene. Predstava o armiji skromnih radnika kojima je bicikl jedino prevozno sredstvo, a životni vek provode u jednobraznim uniformama, danas je prevaziđena. Na ceni su sasvim druge vrednosti.

Vest (za radio): Kako javlja kineska agencija „Sinhua“, Kinezi će se od septembra voziti najluksuznijim vozom na svetu. Vožnja na relaciji od Pekinga do Lase koštače čak 20 puta više od standardne cene za ovu relaciju.

Unutrašnjost voza biće opremljena prema standardima hotela sa pet zvezdica. Svaki putnički vagon imaće četiri apartmana od po deset kvadratnih metara sa francuskim ležajem, dnevnom sobom i kupatilom.

субота, 10. мај 2008.

“Ljubičica plava”, “Drug stari” još uvek u sećanju žitelja bivše Jugoslavije: I pripadnici gay populacije u Beogradu planiraju da obeleže 25 maj



Danas je 25. maj, Dan mladosti, tradicionalno proslavljen kao Titov rodjendan. Taj dan je za mene kao pionira bio svecan, pored toga sto se nije islo u skolu tog dana priredjivane su priredbe, nosili smo crvene marame i pionirske kape. One su u kući stajale u posebnom delu ormana i koristile su se samo za posebne prilike, kao sto su Dan republike, Dan skole i Titov rodjendan Još uvek ima Titovih pionira koji se sećaju svečanosti i reči zakletve koju su izgovarali u prvom razredu osnovne škole.

”Danas kada postajem pionir,
Dajem casnu pionirsku rec,
Da cu marljivo uciti i raditi,
...
braniti ustavni poredak i teritorijalni integritet Socijalisticke Fererativne Republike Jugoslavije”? Titov grob, takozvanu "Kuću cveća", svakog 25. maja obiđe više od 2.000 ljudi. Velika poseta i uobičajni dekor, pionirske marame, štafete i Titove slike, očekuje se i ove godine.

Među prošlogodišnjim posetiocima "Kuće cveća" bili su i članovi bajkera "Orao" iz Maribora. Njih dvadesetak je svojim dvotočkašima došlo u Beograd da bi, kako kažu, odali počast čoveku koji je bio sličan njima.

"Tito je voleo seks, drogu i rok end rol, takvi smo i mi. Zato ga i poštujemo", rekao je njihov predsednik, Boris Dodić.

Na današnji dan pre 28 godina u KBC u Ljubljani umro je Josip Broz, napisao je na svom blogu Mahlat's (http://mahlat.wordpress.com). Slovenci su objavili tekst pod nazivom ’’Umrl je naš Tito’’ (… ) 4. Maja 1980 godine u 15.05 časova u Ljubljani prestalo je da kuca veliko srce predsednika naše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, predsednika predsedništa SFRJ i vrhovnog komandanta oružanih snaga Socijalsitičke Federativne Republike Jugoslavije Josipa Broza Tita.

Teški bol i duboka tuga potresaju radničku klasu, narode i narodnosti naše zemlje, svakog našeg čoveka, radnika, vojnika i ratnog druga, seljaka, intelektualcam svakog stvaraoca, pionira i omladinca, devojku i majku.’’ (…) Mahlat se seća nadimaka koje je narod od milja darivao svom predsedniku: (…)Tito je imao još nekoliko nadimaka – ljubičica plava, drug Stari, najveći sin i sve tako slično što ga je izdvajalo od nas običnih. Voleo je da puši tompuse, da šeta pudlice, da se farba i da nosi rukavice i svilene gaće. (…)

Jugonostalgičar iz Slovenije, dalje navodi zanimljive detalje: (…)A voleo je i da se gradovi nazivaju po njegovom imenu pa smo imali Titograd, ostalim gradovima je častio svoje drugove saborce – Svetozarevo, Kardeljevo, Ivangrad… Voleo je da bude i kum naročito Albancima i naročito desetom detetu. Voleo je i da lovi. Skupe se lovci i nateraju životinje prema njemu, on pripuca iz pletene baštenske stolice i posle se slika sa ulovom i sa fazanovim perom na šeširu. Ma svašta je voleo, naročito da jaše na čelu kolone. Kud je on prošo raslo je cveće – ’’Drugarice, posadimo cveće kuda vojska druga Tita (Sa Titom na čelu kolone) krećeeee.

Uglavnom ga nismo sadili, morali smo da posipamo put cvećem i da puštamo bele golube. Vi sad zamislite kako je nama, jadnoj deci bilo, da zadržimo te golubove dok on ne naidje a obično je kasnio.(…) Analizirajući život u Titovo vreme, za kojim mnogi žale, Mahlat kaže: (…)Drug Tito je imao nekoliko ljubavi, voleo je žene, voleo da majstoriše i voleo je druga Staljina. Svi ostali su morali da majstorišu i vole druga Staljina a žene nisu smeli da mu diraju.

Kad se posvađao sa Staljinom, to jes kad mu je reko istorijsko ’’Ne’’ a Staljin ga pogled’o k’o krava mrtvo tele, sve one koje je naterao da ga vole je poslao na dug oporavak na Goli otok sve dok nisu zaboravili i Staljina a i kad su majku za sisu ujeli. To se zvalo revidiranje. Koga su pitali: Jesi revidir’o? – a on odgovorio da jeste, puštali su da ide kući. Takvih Čvorovića je bilo koliko hoćeš. Mi smo bili Titovi pioniri pa Titovi omladinci pa Titovi radnici. Mnogim omladincima tadašnje zemlje predsednik je bio Azem Vlasi tako da svi oni danas imaju u biografiji da im je predsednik bio jedan Albanac. Na ekskurzijama su nas obavezno vodili u Kumrovec, Titov ’’rodni kraj’’.

Za vreme njegovog dugog i plodonosnog života govorilo se u šiframa – NOJ, OUR, OOUR, SIZ, AFŽ, SPJ, SOJ, SOKOJ, SFRJ, NR, AP – ko se snaš’o, snašo se. (…) Za mnoge su Titova smrt i sahrana bili dogadjaj koji će dugo pamtiti. Medijski neviđeno propraćen za ono vreme, organizovan do tančina. Svi su bili obavezni da sa dužnom pažnjom proprate kovčeg sa posmrtnim ostacima. Naravno i odaju poštu u tadašnjoj Skupštini Jugoslavije. Čekali smo satima.


(…)I kao što rekoh, na današnji dan, umre čovek. Svi se šokirali pošto se mislilo da on ne može da umre, da će u najmanju ruku da živi k’o ona kornjača sa Galapagosa na kojoj je Darvin dokazivao teoriju evolucije. Zbog toga je njegov rodjendan proglašen Danom mladosti pošto je on bio mlad taman koliko i mi. On sto godina, ja 15 al to je nekako bilo isto. E, za njegov rodjendan smo mi svake godine vežbali za slet gde je nas milion moralo da igra ko jedan dok Zdravko Čolić peva’’Druže Tito mi ti se kunemoooo’’. Bilo svečano. Djordje Balašević, za rodjendan Titu spevao stih ’’Računajte na nas’’ posle poludeo.(…)


Interesantnu ideju za predstojeći Dan mladosti u Beogradu, dao je Morpheus na sajtu http://www.gay-serbia.com/forum/ [….Predlazem da organizujemo gay pride u Beogradu, recimo, 25. maja 2008. godine. Tacno izmedju polufinalne i finalne veceri Pesme Evrovizije. Hajde da vidimo ko ce burnije reagovati: cetnici koji ce nas optuzivati da smo komunisti ili komunisti koji ce nas optuzivati da kaljamo praznik bivse Jugoslavije.

Hoce neko od vas da se pridruzi?...] Pesnički raspoložen gospodin Mrmot kaže na svom blogu: Dok je bilo Tita, bilo je i shita, (http://mrmot.mojblog.co.yu) (…)Ko bi rekao da je od smrti najvećeg sina, ali i oca i majke naroda i narodnosti SFRJ prošlo već 28 godina. Ne bi mogao reći da se sećam tog dana, jer sam bio poprilično maći, pa nisam ni shvatao šta se zapravo dešavalo. Primljen sam u pionire u danima kada je štafeta još bila pojam, ali njen sjaj je lagano bledeo. Teško da mogu da pričam da je život pod Titom bio bolji, ili lošiji.

Na osnovu tuđih priča ne mogu da ocenjujem objektivno. Znam samo da problema poput današnjih nije bilo, ali isto tako znam da nas je Tile duboko zadužio, a te kredite i danas vraćamo. (…) (…)Kako god...nekidan su stari ponovo pričali kako je pod Titom sve bilo bolje. Nikad lepše zemlje, bogatije...kažu da je sve imala - brda, more, doline, nizine. (…) (…)

U Sarajevu i danas postoji kasarna Maršal Tito, a ispred ponosito stoji glavom i bradom sam Maršal. Ulice i trgove koje sui nosile njegovo ime, u drugim gradovima su uglavnom izmenjali...kontroverze oko samog Tileta nikada neće biti razrešene, iako znam da će se još godinama nalaziti razni poznavaoci lika i dela koji će zatupljenom narodu nuditi razne teorije zavere.

Sve to u zavisnosti od trenutka i potrebe. Čini se da svako želi da se očeše od Maršala i iskoristi ga za laganu zaradu. Tito na gaćama, Tito na čarapama...kao da ga ima više nego ga je bilo dok je bio živ. Kao što rekoh...ne mogu da dajem bilo kakav sud, ali znam da je čovek bio veliki igrač. Za ove naše lelemudane, Tile je bog i to sa velikiim B. (…)

недеља, 4. мај 2008.

петак, 2. мај 2008.

Kovilj - mesto mira i ljubavi

Na prvi pogled, manastir Svetih Arhangela u Kovilju, više podseca na dvorac nego na mesto u kome borave monasi. Tom utisku, svakako doprinosi uredan travnjak i plavetnilo neba koji predstavljaju pravi ram za sliku o manastiru koji vec duze vreme izaziva znatiželju običnih smrtnika. Postoji više razloga za interesovanje. Ovo je manastir sa jednim od najbrojnijih bratstva u Srbiji, njegovi "stanovnici" su, uglavnom, intelektualci. I to ne samo Srbi, vec ih ima i sa Novog Zelanda, Slovačke, Bugarske... Poznati su proizvodjači meda, orahovače, a kako smo saznali od jednog iskušenika, ovde se proizvodi i čuveni sir gorgonzola.

Manastir Kovilj poznat je i po crkvenom pojanju. U porti manastira, 1. maja zatekli smo tv kamere i monaha-pojca. Starešina manastira je otac Porfirije, zahvaljujući čijoj energiji je i pokrenuta obnova opustelog manatira početkom 90-tih godina prošlog veka. Najinteresantniji detalj o Kovilju odnosi se na lečenje zavisnika od opijata. Manastir je postao poslednje utočište i nada onima koji su namerili da izađu iz narkomanskog pakla.

Na svakom koraku primetni su red, disciplina i spoj tradicionalnog i modernog. O urednom travnjaku brine monah koji se pojavljuje iza krivine vozeći specijalnu mašinu za šišanje. Mladi čovek na ušima ima štitnike od buke, a ispod njih slušalice za muziku. Na stolu u kancelariji sekretara manastira je računar sa TFT monitorom. Sa donje strane manastira nalazi se ogradjen prostor za stoku. Sve je kao "pod konac".

Kovilj, mesto nadomak Novog Sada, izgleda, obožavaju rode. Ima ih na više mesta u selu, a preko puta manastira jedan par je svio gnezdo na vrhu starog hrasta. Tik uz izbušeni hrast, koji u uspravnom stanju, kao "šupalj zub" održavaju metalne sajle provučene kroz unutrašnjost debla je crkvica posvećena sv. Petki. Posetioci manastira obavezno zastaju pored neobičnog prizora. Rode, kao da ne čuvaju samo svoje mladunce u gnezdu, već i da bdiju nad u belo okrečenom, jednostavnom crkvicom. Nažalost, nisam uspela da zabeležim izbiza rodu koja se na fotografiji vidi u daljini, u letu. Kada je prišla bliže, u kljunu joj je bila žaba koju je ulovila za svoje mlade. Pored crkvice i hrasta sa rodama upoznali smo gostoprimstvo Koviljčana, zahvaljujući gospodji Mici, koja nas je počastila kiflicama i uputila ka čardi "Nakraj sveta". Šteta što je gazda Đoka Varenika zaključao čardu, pa nismo mogli da uživamo u ribljim specijalitetima.

недеља, 20. април 2008.

Narodno veselje planinara, bajkera i lepotica na Divčibarama


Iz trenutka u trenutka, buka se u centru Divčibara, kod kampa "Breza", pojačava. Na okupu su se našli motoristi iz Srbije, Bosne, Makedonije, Hrvatske, Bugarske i Mađarske. Ovo je treći moto skup na Divčibarama, u organizaciji valjevskog moto kluba "Slou vils".

Centrom i okolinom bruji veliki broj lakih i teških motora. Druže se, uživaju u prirodi i svojim moćnim mašinama, kao i promociji suvozača, prelepih devojaka.

-Došli su i prijatelji iz Hrvatske, sa sve šahovnicom. Očekujem i stotinak motora iz Bosne. Dok se drugi razdružuju, mi ovde gledamo da se udružujemo, da pravimo jednu sasvim drugu lepu priču - kaže stari bajker Ljubiša Bajić iz Valjeva, vođa kluba "Slou vils", jedan od osnivača Moto saveza Srbije i inicijator ovakvih okupljanja motorista po čitavoj Srbiji, ali i Rusiji, Nemačkoj.

Malo dalje, planinari "Pobede" uživaju u zasluženom ručku nakon uspona na Povlen. Da bi ugođaj bio potpun, na livadi pored razbacanih, umazanih plastičnih tanjira sa ostacima pasulja, kreće kolo.

Da bi narodno veselje bilo potpuno, pobrinuli su se opštinski čelnici, izborom za mis "Beli narcis". Šesnaestogodišnje devojčice, čiji roditelji sa ponosom sede u prvim redovima ispod šatre na livadi na kojoj "stručni žiri" sastavljen od estradnih zvezdi u klimaksu i novinara specijalista za ratna žarišta pravi uži izbor za lepoticu. U pauzi, šatra se klima u ritmu Kebinih hitova.






субота, 19. април 2008.

Kretanje cene nafte na svetskom tržištu


Cena sirove nafte ponovo je prešla crtu od 100 dolara za barel. Na berzi u Njujorku, ovih dana, prodavala se za 115,21 dolar za barel. Uzork novog poskupljenja objašnjava se objavljivanjem izveštaja američkog ministarstva energetike u kome je prikazan veliki pad zaliha nafte u SAD i stepena iskorišćenosti kapaciteta u američkim rafinerijama.

Razlozima poskupljenja "crnog zlata" bavi se "The New York Times" u svom online izdanju. Oni navode podatak da je za osam godina, barel nafte sa 16 dolara, skočio na 100 dolara. Objašnjavajući ovaj fenomen, "The New York Times" navodi rastuće potrebe tržišta Indije i Kine, kao i krizna žarišta u Iraku i Nigeriji. Najveći proizvođač nafte je Saudijska Arabija, a u SAD-u se dnevno potroši 20,6 miliona barela dnevno, piše ovaj američki dnevni list.

Jedan od sajtova koji se bave analizom tržišta energenata bavi se, između ostalog, i i istorijskom dimenzijom ovog fenomena. Ovde su posebno su analizirani periodi kriza izazvani ratnim sukobima u područjima bogatim naftnim nalazištima, kao i uloga OPEC-a u kontroli cene nafte na svetskom tržištu. Prema njihovim izvorima, nafta je u petak, 18. aprila bila još skuplja.

Poseban prikaz odnosi se na proizvodnju nafte u Rusiji. U godinama raspada nekadašnjeg SSSR-a, proizvodnja je drastično padala. Najnižu tačku, Rusi su dotakli krajem 90-tih godina, kada je proizvodnja iznosila, oko 600.000 barela dnevno. Iako još uvek nisu dostigli nivo iz 1990, uzlazna putanja govori da će tempom kojim se kreću poslednjih godina, vrlo brzo dostići nivo od pre 18 godina.


U tekstu pod naslovom "Šta to gura cenu nafte na gore", BBS news pokušava da objasni ko gubi, a ko dobija ovakvom cenovnom politikom.

субота, 12. април 2008.

Olimpijska baklja stigla je danas u San Francisko


Demonstranti koji protestvuju protiv politike Kine prema Tibetu, na mostu Golden Gejt, okačili su zastavu Tibeta i razne parole.

"Baklja je stigla u San Francisko pre četiri sata i odmah je stavljena u vozilo. Prebačena je na tajno mesto, rekao je Dejvid Peri, potparol Komiteta San Franciska za prolazak Olimpijske baklje.

Fleš vest




Protivnici kineske politike prema Tibetu protestvuju u San Francisku.

Dolazak olimpijske baklje u San Francisku izazvao žestoke proteste



Olimpijska baklja stigla je danas u San Francisko. Masa demonstranata dočekala je simbol olimpijade, kao i dan pre u Parizu, gde su aktivisti žestoko protestovali protiv politike Kine prema Tibetu.

Demonstranti su se okupili na mostu Golden Gejt, gde su okačili zastavu Tibeta i razne parole.

Život ili smrt za Tibet

Dve osobe su na Golden Gejtu, jednom od najpoznatijih simbola San Franciska. Okačili su zastavu Tibeta i parole:
  • "Jedan svet, jedan san, oslobodite Tibet"
  • "Oslobodite Tibet"
  • "Život damo, Tibet ne damo"



    U Parizu je skup prekinut pet puta, pa je zato u poslednjoj turi vozilo nosilo baklju.
    Policija je ušla u sukobe sa demonstrantima u Londonu. Jedan od njih je pokušao uhvatiti baklju, dok je drugi upotrebio spravu za gašenje požara.
    Nekoliko pobornika za prava Tibetanaca je uhapšeno u evropskim prestonicama. Mnogi Tibetanci su ubijeni ili nestali u sukobima koji ne jenjavaju u ovoj kineskoj pokrajini.


    Organizatori protesta na mostu kažu da "ostaju odani misiji nenasilnog protesta". Oni ističu da je ovo pravi trenutak da pošalju svetu poruku, jer su u centru međunarodne pažnje. "Ovo je situacija - život ili smrt za Tibet", kaže Jančen Lamo, koji se nalazi na čelu organizacije 'Studenti za slobodan Tibet'.

    “Mnogi Tibetanci su ubijeni”, naglašava osamnaestogodišnja Kunga Ješi.

    “Duh olimpijade ujedinjuje sva ljudska bića, ne samo Kineze, znači Amerikance i ceo svet" poruka je Hju Čena, iz San Žozea.

    “Kineski policajci me prate u korak, izbacili su me iz maratona, zajedno sa lokalnim policajcima”, kaže Madžorta Karter, član nevladine organizacije iz Nju Jorka.

    HošinaNoši, poznati aktivista pokazuje svoju solidarnost sa Tibetom, tako što iz rukava vadi zastavu te kineske provincije.


    Demonstranti su šljam

    Baklja na trenutak misteriozno nestaje u obližnjem skladištu. Zvaničnici MOK-a pokušavaju da se dogovore sa gradskim zvaničnicima i policijom o daljoj putanji baklje.

    Sue Veide, potparol kineskog olimpijskog komiteta, izjavljuje za CNN:

    "Ovo su vandali koji nemaju osećaj poštovanja prema tradiciji i redu. Mnogi medju njima poznati su kao problematične osobe i kriminalci. To su osobe lakog morala i narkomani. U Kini bi sa njima završili po kratkom postupku", preti Veide.

    Nekoliko minuta kasnije, masa napada zaprepašćenog Sue Veida. Za trenutak, objektiv kamere hvata telo koje pada i potok krvi na prašini u betonu. Duž avenije Konkord raspoređuju se specijalci u punoj ratnoj opremi. Masa se razilazi.

    Planirana završna ceremonija u gradskoj luci je otkazana. Premeštena je na aerodrom. Baklja je u večernjim satima stavljena direktno u avion, bez prigodne svečanosti.

    недеља, 6. април 2008.

    Šustikla kao obavezni ukras u prošlosti srpskog doma



    Sedamdesetih godina prošlog veka, obavezni detalji u srpskom domu bile su šustikle, korpice sa uredno poređanim plastičnim bananama, pomorandžama, jabukama, grožđem... U spavaćim sobama, na bračnim krevetima, uredno zategnutih jorgana presvučenih zenanom, šepurile su se lutke donete iz Italije.

    Lutke nisu bile namenjene dečijoj igri. Bile su obavezan ukras na sredini kreveta, sa pažljivo raširenim bogatim kičastim suknjama u obliku lepeze. Razlikovala su se dva osnovna modela. Plavuša sa bogatom natapiranom pundjom i crnka, sa isto tako bogato natapiranom pundjom. Deci je bilo zabranjeno da se igraju sa ovom igračkom. Teta kod koje su došli u goste, najpre bi im sa ponosom pokazala pokret koji je potrebno izvesti kako bi lutka zaplakala ili izgovorila mama, a onda bi sa ledenim smeškom, strogo zaustavila rukicu koja bi pokušala da uzme lutku u naručje.

    Na televizorima u dnevnoj sobi pored kojih se porodica okupljala u vreme drugog dnevnika ponosno se šepurila šustikla, ponos svake domaćice u Srbiji. Ona koja je bila vešta i vredna da štanca komplikovane rukotvorine, a zatim ih što čvršće uštirka(deca su ih zbog čvrstoće, krišom koristila kao preteču frizbija), imala je bolji status medju košinicama i rodbinom. Za muževe ne znam.

    Kao što kaže autor sajta Vukajlija, veoma je bio bitan i položaj šustikle na TV-u. Detalj je postavljen tako da nervira ukućane, jer je ćošak prekrivao delić vrha ekrana. Bitna je estetika, bio je neoborivi arhument domaćice.

    Ovo nije kraj. Na šustikli je stajala plastična gondola, takođe, doneta iz Trsta.

    Za neke na sreću, a za neke nažalost, lutka koja mamače, gondola i korpa sa plastičnim voćem nestale su iz većine srpskih domova. Šustikle su herojskom borbom srpskih domaćica opstale. U nekim domovima još uvek i na televizorima. Predan rad vidljiv je i na naslonima i rukohvatima rustičnih fotelja, šamlicama, komodama, vitrinama.. Kada se služi slatko i kafa, ispod poslužavnika je obavezna šustikla, kao i ispod pepeljara.

    Nepošteno bi bilo zapostaviti ulogu resa na tepisima. Ne mali broj domova posedovao je ćešljeve koji su isključivo služili za češljanje resa. Ja sam imala tu čast da vodim računa o pravilnom rasporedu belih niti na brojnim tepisima koji su, prema jednom od osnovnih pravila estetike u srpskim domovima prekrivali svaki centimetar parketa (kako se sjajno lakirana površina ne bi uništila). Zato je, naravno, bilo kulturno izuvati se ispred ulaznih vrata domaćina u čiju kuću ulazite.

    Za kraj ostavljam meni omiljene lustere. Oni su se, doduše, pojavili nešto kasnije, ali, svakako su nezaboravni. Moje uverenje da se nikad više neće pojaviti takav kič, demantovali su me već prošle godine izlozi skupih, stranih radnji u prestonici. Sa plafona luksuzno opremljenih prostora počela su da vise ista ona čuda koja su 80'tih godina bila obavezan horor element u svakom domu kod nas. Posebna je umetnost bila čišćenje ovih čuda. Da objasnim. Sa glavne šipke grana se 12'tak grana, na čijim krajevima su postavljene po dve staklene čašice. U sredini čašica su imitacije stilizovanih sijalica u obliku sveća. Za čišćenje je bilo potrebno pola dana, naravno, viseći izvijenih ruku na kuhinjskoj stolici. Da mi je današnja pamet i iskustvo, skinula bih luster sa kuke koja je visila sa plafona i potopila ga u punu kadu vode u kojoj je rastopljen Radion.

    субота, 5. април 2008.

    Kako do diplome HR stručnjaka?

    S obzirom da je HR relativno nova naučna disciplina u našoj zemlji, ponuda domaćih univerzitetskih ustanova na kojima se može izučavati je relativno skromna. Ukoliko se potraga usmeri ka master i specijalističkim studijama, rezultat se sužava na nekoliko adresa:


    Na Infostudu data je ponuda "English school of Business" koja nudi sticanje zvanja mastera. Namenjena je, kako se ističe, onima koji se već bave HR-om u kompanijama, kao i onima koji nameravaju da svoju karijeru usmere u tom pravcu. Za tričavih 640.000 dinara, nakon 15 meseci dobijaju se dve medjunarodne diplome- Linkoln univerziteta i univerzita "International Human Resources".

    Ukoliko se uzme u obzir naziv predmeta, dakle, oblasti koje se izučavaju, primat bi, svakako, dala Tehničkom fakultetu u Novom Sadu. U studijskoj grupi "Odnosi sa javnošću u funkciji menadžmenta ljudskih resursa" obavezan predmet je menadžment ljudskih resursa. Proučavaju se i odnosi sa javnošću, online PR, izrada i primena PR plana.

    I u drugoj studijskoj grupi izučavaju se interesantne i praktične oblasti, poput, planiranja ljudskih resursa i razvoj karijere. Naravno, sam naziv predmeta može biti šarena laža i bez konkretnijeg upoznavanja sa tematikom, odluka, svakako, ne bi se mogla doneti samo na osnovu ovog kriterijuma.

    Na jednom od topika foruma Megatrend univerziteta, taksativno su nabrojane razlike između ponude na FON-u i Megatrendu.

    Na sajtu FON-a istaknuto je i radno vreme službe koja je zadužena za pružanje informacija budućim postdiplomcima. Kada sam zakucala na ova vrata, uputili su me da odem na sajt i pogledam šta me interesuje!!! Možda sam došla u vreme pauze, ili nisam pogodila dobar dan?

    Uprkos prvom lošem iskustvu sa osobljem FON-a, validnost diplome i ne tako loš izbor oblasti koje se izučavaju (uz ogradu da ovaj podatak treba proveriti), usmeriće me, najverovatnije, ka FON-u.

    Za malo da zaboravim i Zaječar. "Tamo daleko" naslovila bih naziv ponude Fakulteta za menadžment u Zaječaru (Megatrend univerzitet).

    петак, 4. април 2008.

    Moja Carmina Burana


    Prvi put, Carminu Buranu slušala sam pre dvadesetak godina, kao student. Opera u kojoj su glavni izvodjači hor i orkestar, bez uobičajene scenografije i pesme otpevane na latinskom, priznajem, ostavile su me ravnodušnom.

    Toliko da sam mislila da nikad više neću odvojiti vreme za nju. Prevarila sam se.


    Drugi put, ponovo do Sava Centra i scenske kantate Karla Orfa, odvela me je moja Jelena koja je izabrana da peva u horu koji je nastupao. Zbog gužve na poslu nisam nabavila karte, stigla sam u poslednjem trenutku. Nije bilo mesta za sedenje, sala je bila dupke puna. Stajala sam uz bočni zid još zadihana, umorna, ali kao i svaka majka spremna da isprati uspeh svog deteta.


    Prvi gromoglasni zvuci orkestra i hora iznenada su me izbacili iz ravnoteže. Muzika me je sčepala i nije puštala do kraja. Grč u grlu preteći je punio suzama moje oči. Da me nije bilo sramota ljudi oko mene, zaplakala bih, sigurno.


    Uz to, osećala sam kao da je Jelena sama na sceni, a ne jedna od preko 600 izvođača na sceni. Od tada, O, Fortuna i Ecce gratum su zvuci sa posebnom simbolikom.


    Naravno, kada je krajem marta najavljeno izvodjenje Carmine Burane, ponovo sam se obrela u Sava Centru. Sada sa već bogatijim predznanjem, kako muzičkim, tako i opštim. Ali, ovo je bila prilika da naučim i nešto novo. Muzika koja nagoveštava herojsku, ozbiljnu temu i nepoznavanje latinskog, doveli su me u zabludu. Reč je o pesmama sa ljubavnom tematikom, čije tekstove smo pratili preko video bima postavljenog u sali.


    Ovoga puta, nažalost, muzika me nije "podigla". Možda, zato što sam bila suviše daleko od bine, a verovatnije, jer Jelena nije bila na sceni. Kao nešto lepo i novo doživela sam glas Sofije Pižurice, soprana. Ova mlada umetnica bila je daleko bolja od svoje starije i iskusnije koleginice, koja je kao jedan od tri solista nastupila pre pet godina u istoj ulozi. Naravno ovo je bila prilika da još jednom vidim na delu majstora Bojana Suđića.


    недеља, 30. март 2008.

    Gorivo iz Srbije - konačno na Kosovu



    U petak, 28. marta, na benzinske stanice NIS Jugopetrola na severu Kosova, nakon skoro decenije pauze, stigla je prva cisterna sa gorivom iz Srbije. Gorivo je isporučeno benzinskim stanicama u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom potoku i prodavaće se po cenama koje važe u Srbiji.

    Normalizovanje snabdevanja ovih maloprodajnih objekata, u južnoj srpskoj pokrajini usledilo je nakon sastanka predstavnika privrednih komora Srbije, Vojvodine i Kosova i Metohije. Prema rečima Ljubomira Radulovića, direktora Poslovne organizacije „Kosmet“, u ponedeljak je najavljena isporuka 16 tona supera, bezolovnog benzina i dizela. Pored naftnih derivata prodavaće se i ostala roba iz asortimana nacionalne naftne kompanije.

    Devetogodišnji zastoj u snabdevanju, usledio je kao posledica insistiranja UNMIK-a na naplati carine, zbog čega je do postizanja dogovora, gorivo isporučeno iz Srbije bilo značajno skuplje u odnosu na druge prometnike. NIS Jugopetrol je za vreme bombardovanja pretrpeo teška razaranja. Veći deo imovine je uništen ili uzurpiran od strane Albanaca. Od preko 30 benzinskih stanica, moderne instalacije u Kosovskoj Mitrovici i četiri stovarišta koji su pokrivali čitavu teritoriju Kosmeta, u funkciji su ostale četiri benzinske stanice
    *Kosovska Mitrovica
    *Zvecan
    *Zubin Potok i
    *Brezovica

    субота, 29. март 2008.

    mesta na netu gde se mogu naci zanimljive informacije o planinarenju



    Za vreme dok je portal www.planine.info redizajniran, a kasnije i izgubio posetioce i na njemu se ništa interesantno više nije moglo pročitati ni videti, informacije o najavama planinarskih akcija, izveštaje i fotografije počela sam da pratim na http://groups.yahoo.com/group/yu-mount/, mailing listi planinarskog društva “Pobeda”. Ovde mogu do mile volje da “parim oči” na fotografijama za mene još nepoznatih predela, čujem utiske i pročitam šta je u ponudi.


    S obzirom da su vikendi, kada se i najčešće organizuju izleti (planinarski, biciklistički i treking ture) naredna tri meseca rezervisani za školu Web novinarstva http://webnovinar.org/, koju toplo preporučujem, do leta ću i dalje samo “pariti oči”. Ali nema veze.


    Od trenutno aktuelnih, najžalije mi je za današnji biciklistički izlet do sela Sakule, u Banatu, gde se održavaju “Ovčarski dani” uz degustaciju čobanskog paprikaša, trku magaraca i čobanski bal!!! Uz to danas je sunčan dan, još uvek nije vrućina kao što to biva leti, pravo vreme za duže biciklističke ture, ali nema veze, tešim se, bar ću pogledaću slike kada se vrate. Milan Nedić koji organizuje ovu biciklističku etno avanturu, na svom postu Ovcarski dan - Sakule 29.03.08, dao je detaljna uputstva za one koji su se rešili da krenu sa grupom Pančevačkog mosta. Unapred im zavidim i želim lep provod.


    Prava poslastica je i poziv za sutrašnji treking. Miroslav Ostić, http://www.trekking.24ex.om/, poziva na pešačenje do Taorskih vrela. Putuje se vozom za Prijepolje, silazi u stanici Samari. Uz reku Velika Zabava, preko sela Vaganci stiže se do Taorske stene, zatim do vrha Dudine, doline Skrapeža. Dalje do vodenice i Taorskih vrela, zatim preko sela Cirovina do vrha Mramor (samo 900 metara nadmorske visine), pa natrag do železnice stanice Drenovački kik. I to sve u jednom danu. Možeš da se odlučiš da kreneš u poslednjem trenutku, ne moraš ništa prethodno da planiraš, da se javljaš organizatoru. Dovoljno je da se pojaviš na železničkoj stanici u 7. ujutru kod biletarnice i potražiš Miroslava i planinare prepoznaju se po rancima na leđima.


    Sa gospodjom koja se na netu predstavlja kao Gordana phoenix i najave za planinarske i planinarsko-biciklističke ture najavljuje e na http://www.freebiking.org/najave.html nisam imala prilike da putujem, ali predosećam da su njene ture pun pogodak. Za prvomajske praznike ide se u kanjon Drine, četiri dana, penje se do Predovog krsta, Zborišta, plovi od Perućca do ušća Brusnice i nazad. Prava bombona, a poseban doživljaj je što ovu turu zajedno prolaze i biciklisti!!!
    Ovde su i najave za kanjone reke Gradac, Brnjice, Tisnice, kanjon Rosomače...


    Ponekad pogledam i zvanične prezentacije najvećih planinarskih društva,


    mada bi prezentacije mogle biti preglednije, sadržaj najčešće nije plasiran tako da privlači pažnju, sumnjam i da su uvek ažurni, ali se i tu nadje po koji biser zbog koga ih vredi otvarati.